Ako vybrať prsteň?

Či už vyberáte prsteň pre seba alebo ako darček, myslite na to, čo dotyčná osoba najčastejšie nosí, či si potrpí na výrazné šperky, alebo dáva prednosť jednoduchosti. Podľa toho sa zamerajte na vyhotovenie prsteňa, druh kameňa či iné zdobenie. Dôležitou položkou je materiál. Ten by mal ideálne ladiť k ostatným šperkom a svojou kvalitou zodpovedať cene. Dobre vybraný šperk vydrží žene či mužovi celý život.

Či už vyberáte prsteň pre seba alebo ako darček, myslite na to, čo dotyčná osoba najčastejšie nosí, či si potrpí na výrazné šperky, alebo dáva prednosť jednoduchosti. Podľa toho sa zamerajte na vyhotovenie prsteňa, druh kameňa či iné zdobenie. Dôležitou položkou je materiál. Ten by mal ideálne ladiť k ostatným šperkom a svojou kvalitou zodpovedať cene. Dobre vybraný šperk vydrží žene či mužovi celý život.

Doba čítania 12 min.
Barbora, redakcia Heureka.sk

Otázky na začiatok

Kto bude prsteň nosiť

Ak vyberáte prsteň pre ženu, bude dôležitým ukazovateľom jej šatník. Ženy romantičky rady uvítajú prstienok so vsadeným diamantom do korunky, naopak ženy športovkyne dajú prednosť minimalistickému prsteňu napríklad z chirurgickej ocele. Podobne tomu je u prsteňov pre mužov. Tí väčšinou vsádzajú na jednoduchosť v podobe hladkého prevedenia zo striebra či titánu. V poslednej dobe sú obľúbené elegantné čierne prstene z titánu, ktoré sa skvele hodia k obleku. Špecifickým variantom sú pánske pečatné prstene, ktoré bývali symbolom vysokého postavenia a slúžili vďaka zdobnému reliéfu ako pečať. Dnes ich nosia aj dámy napríklad v kombinácii s užšími jednoduchými krúžkami.

Na akú príležitosť

Darovanie prstienka je už tradične spojené so zásnubami. Zásnubné prstene sa najčastejšie vyrábajú zo zlata (žltého alebo bieleho) alebo platiny. Bývajú zdobené diamantom či zirkónom, výnimkou však nie sú ani farebné drahokamy ako rubín, topaz alebo smaragd. Pri zásnubách nosí žena prsteň na ľavom prstenníku, potom ho môže presunúť na pravú ruku alebo ponechať vedľa snubného prsteňa. Snubné prstene sa obstarávajú v páre. Mužské varianty môžu byť totožné s dámskymi a líšiť sa len veľkosťou. Snúbenci si však môžu zaobstarať aj odlišné prstienky, kedy sa väčšinou na dámskom objavuje viac zdobenia. Dohromady by však mali tvoriť jeden celok.

Rozdelenie podľa materiálu:

Zlato

Jedným z najluxusnejších materiálov je bezpochyby zlato. A to nielen preto, že skvele vyzerá, ale aj pre svoju kvalitu, tvrdosť a dlhú životnosť. Klasickým variantom je zlato žlté, ktoré je typické svojim elegantným leskom. V posledných rokoch známemu žltému prevedeniu konkuruje zlato biele a ružové tvorené kombináciou zlata a medi. Tieto dve prevedenia pôsobia o niečo decentnejšie a jemnejšie. Rovnako ako žltý variant ani tieto nestrácajú v priebehu rokov svoj lesk a nespôsobujú alergické reakcie.

Zlatý prsteň vám vydrží celý život a hodí sa takmer ku všetkému

Striebro

Vedľa obľúbených zlatých prsteňov sa vám ďalej ponúka ďalší luxusný bielošedý variant. Strieborné prstene majú svetlú žiarivú farbu, ktorá sa dobre kombinuje s ostatnými doplnkami. Hodia sa ako k romantickým šatám, tak ku športovému outfitu ako nenápadný doplnok. Zliatiny striebra sú obľúbenými a žiadanými materiálmi pre svoju mechanickú odolnosť. Neošetrený kov však nie je vhodný na každodenné nosenie, pretože na vzduchu oxiduje a černie. Z toho dôvodu bývajú strieborné prstene ošetrené povrchovou rhodiovou vrstvou. Vďaka nej je šperk oveľa odolnejší a lesklejší.

Chirurgická oceľ

Ve šperkárstve sa prstene z nerezovej ocele tešia veľkej obľube pre svoju extrémnu odolnosť. Chirurgická oceľ je veľmi tvrdá a pevná. Hypoalergénne vlastnosti ocenia osoby s citlivou pokožkou, ale tiež deti, pre ktoré sú šperky z nerezovej ocele najvhodnejšie. Nefarbené oceľové šperky pripomínajú striebro, vďaka špeciálnej PVD technológii (Physical Vapour Deposition) je však možné kúpiť ich v rade ďalších farebných prevedení. Výhodu nerezového šperku oceníte tiež pri vode, chirurgická oceľ znesie aj dlhé kúpanie v bazéne alebo v mori. Na rozdiel od striebra si preto takéto prstene nemusíte pred kúpaním odkladať.

Titan

Ľahučké, pritom veľmi odolné prstene z titánu sa vyznačujú dlhou životnosťou a všeobecne podobnými vlastnosťami ako chirurgická oceľ, teda mechanická a chemická odolnosť, možnosť kúpania aj v slanej vode a nenáročná údržba. Primárne sa titánové šperky vyrábajú v šedostriebornej farbe, bez problému však zoženiete tiež postriebrené a pozlátené varianty. Vďaka svojej univerzálnosti sa dobre kombinujú s oceľovými šperkami, striebrom aj meďou. Vynikajú svojou ľahkosťou, totožný prsteň zo zlata by bol až 4 × ťažší.

Wolfram

Podobne ako titán sú aj volfrámové prstene mnohokrát ľahšie ako zlato. Oproti nim sú však krehkejšie, preto sa väčšinou vyrábajú v masívnejšom prevedení bez kamienkového zdobenia. Výhodou volfrámu je povrchová odolnosť, ktorá zamedzuje poškriabaniu.

Na čo sa zamerať

Druh kameňa

Nielen zásnubné prstene bývajú zdobené drahými kameňmi či perlami. Aj zdanlivo obyčajné prstienky krásne oživí jednoduchý kamienok či perla. K najdrahšiemu a najluxusnejšiemu osadeniu patrí diamant, ktorý vyniká svojou bezkonkurenčnou tvrdosťou a žiarivosťou. Vybrúsený surový diamant sa nazýva briliant (z francúzskeho brilliant - žiariaci). Spôsobov brúsenia existuje celý rad okrem briliantu (guľatý brus) tiež elegantný emerald alebo napríklad obľúbené brúsenie pre zásnubné prstene princess.

Cenovo dostupnejším variantom je zirkón, ktorý vzniká nie v prírode, ale v laboratóriu. Jedná sa o chemickú zlúčeninu, ktorá je oproti diamantu krehkejšia a pochopiteľne mäkšia. Na prvý pohľad je však takmer na nerozoznanie. Rozdiel spoznáte skôr po rokoch, keď zirkón oproti diamantu stráca svoj lesk.

Okrem trblietavých diamantov a zirkónov ženy rady nosia drahé kamene, z ktorých je veľmi obľúbený namodralý opál, červený rubín, tmavomodrý zafír alebo oranžový jantár. Druhy kameňov vyberajte predovšetkým podľa svojho vkusu, kombinovateľnosti s vašimi ďalšími šperkami, prípadne aj podľa znamenia zverokruhu. Do drahých kameňov radíme aj perly. Tie vynikajú hladkým a lesklým povrchom, ktorý dodá každému outfitu výnimočnú eleganciu.

Vyjadrite svoj štýl kombináciou drahých kameňov

Spôsob osadenia

Tiež správne zvolené osadenie kameňa hrá dôležitú úlohu pri výbere. Vybraný kameň by mal byť ku krúžku pevne uchytený, ale pritom tak, aby vynikol jeho lesk či zaujímavý brus. Nižšie nájdete zoznam najčastejších spôsobov osadenia.

  • Krapny - obvyklé riešenie pre zásnubné prstienky s diamantom, kameň je uchytený pomocou niekoľkých (2-6) zahnutých pazúrov

  • Strapec - využíva sa pre malé kamienky osadené blízko seba, navodzujú dojem jedného veľkého klenotu

  • Halo - vytvára efekt svätožiary (z anglického halo: svätožiara), kombinuje väčší kameň, ktorý lemuje rad menších

  • Luneta - jedno z najbezpečnejších osadení pomocou kovového lemu, ktorý sa nezachytáva o oblečenie, zato nedá toľko vyniknúť lesku kameňa

  • Pavé - takéto spracovanie pripomína radenie dlažobných kociek (z francúzskeho pavé: dlažba), kamene sú vsadené priamo do materiálu prsteňa

  • Drážky - dobré riešenie pre niekoľko kameňov rovnakej veľkosti, tie sú radené vedľa seba iba prostredníctvom miniatúrnych drážok

Veľkosť

Nie je nutné si prsteň pred zakúpením skúšať. Stačí správne zvoliť veľkosť prsta a podľa toho vybrať padnúci model. Spôsobov merania existuje hneď niekoľko. Môžete napríklad zmerať vnútorný priemer iného padnúceho prsteňa tak, že ho obkreslíte na papier a potom premeriate. Ak žiadny vhodný prstienok doma nenájdete, zmerajte si obvod prsta, na ktorom chcete šperk nosiť. K tomu vám postačí malý povrázok a pravítko. Povrázok obtočíte okolo prsta a v mieste, kde sa oba konce stretnú, urobíte značku. Tú potom zmeriate pravítkom. Obvod prsta udáva veľkosť prsteňa. Ak ste merali vnútorný priemer prsteňa, túto hodnotu preveďte podľa nasledujúcej tabuľky.

Dámske veľkosti

Veľkosť prsteňa

Vnútorný priemer (mm)

USA veľkosť

46

14,6

3,5

47

14,9

4

48

15,3

4,5

49

15,6

5

50

15,9

5,25

51

16,2

5,5

52

16,6

6

53

16,9

6,5

54

17,2

7

55

17,5

7,25

56

17,8

7,75

57

18,1

8

58

18,5

8,5

Pánske veľkosti

Veľkosť prsteňa

Vnútorný priemer (mm)

USA veľkosť

59

18,8

9

60

19,1

9,5

61

19,4

9,75

62

19,7

10

63

20,1

10,625

64

20,4

11

65

20,7

11,375

66

21

12

67

21,3

12,25

68

21,6

12,5

69

22

13

70

22,3

13

Puncové značky a rýdzosť

To, či sa jedná o jednoduché pozlátené prevedenie, alebo pravé zlato nemusíte vždy bezpečne spoznať. Lacnejšie pozlátené modely môžu niekedy pôsobiť príliš žlto a po čase tmavnúť. Aby ste však nemuseli výrobok zložito skúmať, postačí krátke overenie štátnej puncovej značky či rýdzosti. Všetky zlaté, strieborné a platinové šperky vyrobené v Slovenskej republike by mali byť touto značkou opatrené. Nižšie nájdete oficiálnu tabuľku puncových značiek podľa štátneho Puncového úradu.

Štátny punc spoznáte podľa vyobrazeného zvieraťa (u zlata orol, kohút, alebo labuť). Zlaté šperky do 0,5 g a strieborné do 3 g nepodliehajú puncovej kontrole, musia byť však označené rýdzosťou a výrobnou značkou. Punc rýdzosti udáva pomer zlata (striebra, platiny) a ostatných kovov. Napríklad 14-karátové zlato je označené puncom 585/1000 (obsahuje 585 dielov čistého zlata). U strieborných šperkov je najčastejšia rýdzosť 925 (teda zliatina obsahujúca 92,5 % rýdzeho striebra).

Puncové značky podľa štátneho Puncového úradu Slovenskej republiky
  • Zdroj: oficiálnej puncovej značky podľa Puncového úradu Slovenskej republiky

Výber podľa tvaru prstov

Aby vám vybraný prsteň dobre sedel, zamerajte sa na veľkosť vašich prstov. Dobre zvolený šperk totiž môže zakryť niektoré nedostatky. Ženy navyše môžu nosiť aj viac prsteňov na jednom prste a šperky rôzne kombinovať.

Dlhé a chudé prsty

Za ideál sú väčšinou považované práve dlhé štíhle prsty, na ktorých všetky prstene vyzerajú skvele. Pri výbere tak máte pomerne voľnú ruku. Ak však hľadáte výrazný prsteň s jasným motívom, zamerajte sa na väčšie a širšie modely, ktoré lepšie vyniknú a prsty rozžiaria.

Mohutné širšie prsty

Na dlhé prsty, ktoré sú zároveň široké, sa hodia skôr veľké prstene napríklad s rozdvojenou obrúčkou. Siahnuť môžete po výrazných kameňoch a originálnom zdobení pokojne ostrých tvarov. Vyvarujte sa úzkym prsteňom, ktorých tenké obrúčky by sa v prste opticky stratili a navodzovali by pocit mohutnosti.

Krátke prsty

Krátkym prstom pristanú modely s úzkymi obrúčkami, ktoré prsty opticky predĺžia. Voľte skôr oválne zdobenie, ako sú perly, drobné kamienky či zvlnené lemovanie. Ostré hrany by prst ešte zmenšovali.

Anomálie

Radi by ste nosili prsteň, ale nechcete ešte viac upozorňovať na krivé prsty či nevzhľadné kĺby? Výberom vhodného prsteňa môžete naopak strhnúť pozornosť k šperku. V takom prípade preto vyberajte výrazné zdobenie s trblietavým diamantom alebo modely z masívnej chirurgickej ocele.

Starostlivosť o prsteň

Prstene patria k najnamáhanejším šperkom, pretože sa nimi neustále dotýkate o iné predmety a vystavujete ich tečúcej vode. Z toho dôvodu je o ne potrebné náležite sa starať. Ak ich nepoužívate, odložte ich na bezpečné a suché miesto, najlepšie do šperkovnice.

Ak prstene práve nenosíte, uložte ich ideálne do šperkovnice

Zlaté prstene

Hladké zlaté prstene, typicky snubné, vydržia naozaj veľa. Pokiaľ chcete predĺžiť životnosť šperku aj jeho nápaditý lesk, nevystavujte prsteň chlóru. Ak sa vám začne zdať, že šperk stráca na lesku, preleštite ho bavlnenou handričkou. Na hĺbkovejšie čistenie sú určené špeciálne roztoky a peny, do ktorých prsteň ponoríte a necháte penu pracovať. Na zlatých prsteňoch sa môžu po čase objaviť zelenkasté škvrny. V ľahších prípadoch si s nimi poradí šťava z citróna. Ak sa po čistení nedostavia známky zlepšenia, uložte šperk radšej ku klenotníkovi. Ak vlastníte väčšie množstvo zlatých šperkov, oplatí sa investovať do ultrazvukového čističa, ktorý je dostatočne šetrný a spoľahlivý.

Strieborné prstene

Striebro je všeobecne náchylné k sčernaniu, preto nechajte prsteň aspoň raz ročne ošetriť rhodiovou vrstvou. Na čistenie využite šetrný prostriedok k tomu určený, bežne dostupný v drogériách. Uložte prsteň do pohára napusteného čističom, krátko (približne 6 sekúnd) ho nechajte odležať a potom opláchnite prúdom vody. Utrite jemným papierovým obrúskom a nechajte uschnúť voľne na vzduchu. Pri čistení sa riaďte návodom daného prípravku.

Prstene z chirurgickej ocele a titánu

Oceľ aj titán sú čo do údržby veľmi nenáročným materiálom. Prstene postačí v prípade zašpinenia očistiť vlažnou mydlovou vodou a usušiť bavlnenou utierkou. Ak však prsteň zdobí kamienková výplň, overte si jej pôvod.

Prstene s ozdobnými kameňmi

O niečo zložitejšie je čistenie prsteňov s kamienkami. Na ne sa totiž často môžu používať len špeciálne prípravky, niekedy iba vlažná mydlová voda. Rozhodne neodporúčame ultrazvuk, zvlášť na perly. Tvrdé a odolné diamanty, zafíry alebo napríklad rubíny môžete čistiť pravidelne roztokom na šperky. Drahé zásnubné prstene s diamantmi môžete po čase oživiť uložením do teplej mydlovej vody. Po dvoch hodinách ich vyčistite extra mäkkou, ideálne detskou kefkou a usušte jemnou handričkou.

Na prstene s drahými kameňmi sa smú používať len špeciálne prípravky, ideálne vlažná mydlová voda

Na mäkšie kamene ako smaragd, alebo perly, nepoužívajte chemické čističe. Ak práve nemáte po ruke špeciálny prostriedok, siahnite po mäkkej hubke a troche šampónu. Hubku jemne prikladajte ku šperku, nijako nedrhnite, len mäkko stláčajte. Pre obnovu perlového lesku postačí šperk opláchnuť v čistej vode, vysušiť a rukami na neho naniesť trochu prírodného oleja.